ESTPA

East of Scotland Track Cycling Promoters Association

22 May

May 22 (week 6)      

 

Name Club Time
Flying lap for new riders
  Emma Forsyth Edinburgh Road Club

23.69

  Anna Flynn Edinburgh Road Club

22.69

  Jonathan Cosh Paisley Velo

16.12

  Martin Lonie www.dooleys-cycles.co.uk

15.95

       
       
A riders + B 15 lap block handicap   
1 Scott Macrae Private 4.53.00
2 Gus Gillies www.bicycleworks.com  
3 Graeme McBride Glasgow Wh  
C riders 8 lap scratch   
1 Ben Forsyth Edinburgh RC 3.03.44
2 Mark Ewing West Lothian Clarion  
3 Louise Haston City of Edinburgh RC  
Youth riders 4 lap block handicap   
1 Matthias Barnet Edinburgh RC 1.13.17
2 Sean Flynn Edinburgh RC  
3 Anna Flynn Edinburgh RC  
Keirin      
Ht 1      
1 Kenny Ayre City of Edinburgh RC

12.96

2 Bruce Croall City of Edinburgh RC  
3 Gus Gilles www.bicycleworks.com  
Ht 2      
1 Martin Lonie www.dooleys-cycles.co.uk

13.02

2 David Martin www.bicycleworks.com  
3 Derek Timmins Musselburgh RCC  
De’il      
1 Greg Brown www.dooleys-cycles.co.uk  
2 Jesse Finch-Gnehm Capitol Velo  
3 Jonathan Cosh Paisley Velo Race Team  
Womens Keirin     
1 Emma Baird City of Edinburgh RC

13.75

2 Katie Archibald Edinburgh Racers  
3 Louise Haston City of Edinburgh RC  
B riders 12 lap course des primes   

Lap 10

Graeme McBride Glasgow Wh  

Lap 8

Graeme McBride Glasgow Wh  

Lap 6

Jesse Finch-Gnehm Capitol Velo  

Lap 4

Jesse Finch-Gnehm Capitol Velo  

Lap 2

Jesse Finch-Gnehm Capitol Velo  

Lap 0

Graeme McBride Glasgow Wh  
C riders 6 lap course des primes   

Lap 4

Jacob Littlejohn Edinburgh RC  

Lap 2

Mark Ewing West Lothian Clarion  

Lap 0

Mark Ewing West Lothian Clarion  
Youth riders 4 lap course des primes   

Lap 2

Anna Flynn Edinburgh RC  

Lap 0

Matthias Barnet Edinburgh RC  
A riders 16 laps course des primes   

Lap 14

Bruce Croall City of Edinburgh RC  

Lap 12

Bruce Croall City of Edinburgh RC  

Lap 10

Gus Gillies www.bicycleworks.com  

Lap 8

Gus Gillies www.bicycleworks.com  

Lap 6

Gus Gillies www.bicycleworks.com  

Lap 4

Graham Barclay Team Leslie Bike Shop/right move windows  

Lap 2

Martin Lonie www.dooleys-cycles.co.uk  

Lap 0

Martin Lonie www.dooleys-cycles.co.uk  
Keirin Final     
1 Kenny Ayre City of Edinburgh RC  
2 Martin Lonie www.dooleys-cycles.co.uk  
3 Gus Gilles www.bicycleworks.com  
4 Bruce Croall City of Edinburgh RC  
Youth riders De’il     
1 Matthias Barnet Edinburgh RC  
2 Sean Flynn Edinburgh RC  
3 Anna Flynn Edinburgh RC  
C riders 15 lap scratch     
1 Mark Ewing West Lothian Clarion 5.35.73
2 Katie Archibald Edinburgh Racers  
3 Louise Haston City of Edinburgh RC  
B riders 25 lap scratch    
1 Graeme McBride Glasgow Wh 9.18.37
2 Jesse Finch-Gnehm Capitol Velo  
3 Jonathan Cosh Paisley Velo Race Team  
A riders 32 laps scratch with sprints     
1 Greg Brown www.dooleys-cycles.co.uk 10.48.98
2 David Martin www.bicycleworks.com  
3 Bruce Croall City of Edinburgh RC  
4  Scott Macrae