ESTPA

East of Scotland Track Cycling Promoters Association

8 May

May 8 (Week 4)    
  Name Club Time
Flying lap for new riders    
  Graeme Mair Edinburgh RC 17.55
  Alistair Mackintosh Musselburgh RCC 17.95
  Daniel Lagles RSC Komet Ludwigsburg 19.32
C riders 6 lap Block Handicap    
1 Ben Forsyth Edinburgh RC 1.59.52
2 Katie Archibald Edinburgh Racers  
3 Louise Haston City of Edinburgh RC  
Youth riders 4 lap block handicap  
1 Sean Flynn Edinburgh RC 1.23.95
2 Calum Fernie Edinburgh RC  
3 Matthias Barnet Edinburgh RC  
A riders 12 lap scratch    
1 Bruce Croall City of Edinburgh RC 4.04.82
2 David Martin www.bicycleworks.com  
3 Scott Macrae    
B riders 8 lap scratch    
1 Graeme McBride Glasgow Wh 2.49.10
2 Philip Trodden City of Edinburgh RC  
3 Jesse Finch-Gnehm Capitol Velo  
500 m handicap (C  & Youth riders)(2 heats if required)  
Ht 1      
1 Louise Haston City of Edinburgh RC  
2 Emma Baird City of Edinburgh RC  
3 Matthias Barnet Edinburgh RC  
Ht 2      
1 Julie Dominguez West Lothian Clarion  
2 Sean Flynn Edinburgh RC  
3 Katie Archibald Edinburgh Racers  
Sprinters ladder (selected riders)  
Ht 1      
1 Gus Gilles www.bicycleworks.com 13.7
2 Philip Trodden City of Edinburgh RC  
Ht 2      
1 Graeme McBride Glasgow Wh 13.26
2 Greg Brown www.dooleys-cycles.co.uk  
Ht 3      
1 Kenny Ayre City of Edinburgh RC 13.88
2 Nick Yeats Musselburgh RCC  
Ht 4      
1 Bruce Croall City of Edinburgh RC 13.11
2 Scott Macrae    
500 m handicap Final (C  & Youth riders)  
1 Emma Baird City of Edinburgh RC 32.52
2 Louise Haston City of Edinburgh RC  
3 Julie Dominguez West Lothian Clarion  
Devil (B riders)    
1 Jesse Finch-Gnehm Capitol Velo  
2 Katie Archibald Edinburgh Racers  
3 Ben Forsyth Edinburgh RC  
Devil (A riders)    
1 Bruce Croall City of Edinburgh RC  
2 David Martin www.bicycleworks.com  
3 Scott Macrae Private  
Devil (Youth riders)    
1 Matthias Barnet Edinburgh RC 1.28.18
2 Sean Flynn Edinburgh RC  
3 Calum Fernie Edinburgh RC  
B+C riders 20 lap Points race    
1 Graeme McBride Glasgow Wh  
2 Jesse Finch-Gnehm Capitol Velo  
3 Alistair Mackintosh Musselburgh RCC  
A riders 8km scratch    
1 Derek Timmins Musselburgh RCC 11.29.68
2 Gus Gilles www.bicycleworks.com  
3 Bruce Croall City of Edinburgh RC  
4 David Martin www.bicycleworks.com