ESTPA

East of Scotland Track Cycling Promoters Association

Current standings

MEADOWBANK NATIONAL TRACK LEAGUE
Final Results    
  Open   Pts
1st Bruce Croall City of Edinburgh RC 144
2nd David Martin www.bicycleworks.com 82
3rd Philip Trodden City of Edinburgh RC 47
4th Scott Macrae   46
5th Gus Gilles www.bicycleworks.com 41
6th Graeme McBride Glasgow Wh 34
7th Louise Haston City of Edinburgh RC 31
8th Callum Watson City of Edinburgh RC 30
9th Greg Brown www.dooleys-cycles.co.uk 26
10th Martin Lonie www.dooleys-cycles.co.uk 24
11th Jesse Finch-Gnehm Capitol Velo 23
12th Katie Archibald Edinburgh Racers 20
13th Ben Peacock Paisley Velo Race Team 19
14th Sean Hadden   15
15th Mark Ewing West Lothian Clarion 14
16th Kenny Ayre City of Edinburgh RC 13
16th= Graham Barclay Team Leslie Bike Shop/right move windows 13
18th Sean Noon Edinburgh RC 12
19th Mark Stewart Spokes RT 10
20th Jeremy Greengrass Vortex RT 9
20th= Jonathan Cosh Paisley Velo Race Team 9
22nd Matthew Ball West Lothian Clarion 8
23rd Andy Laing Musselburgh RCC 7
23rd= Graeme Mair Edinburgh RC 7
23rd= Paul Stewart Spokes RT 7
26th Derek Timmins Musselburgh RCC 6
26th= Chris Smart Paisley Velo Race Team 6
26th= Ross Crook Edinburgh RC 6
29th Nicky Hall City of Edinburgh RC 5
29th= Julie Dominguez West Lothian Clarion 5
29th= Jay Burgess Sandy Wallace Cycles 5
29th= Ben Forsyth Edinburgh RC 5
33rd Alistair Mackintosh Musselburgh RCC 4
33rd= Tom Arnstein Spokes RT 4
35th Gregor Maxwell   3
  Women   Pts
1st Louise Haston City of Edinburgh RC 37
2nd Katie Archibald Edinburgh Racers 25
3rd Julie Dominguez West Lothian Clarion 8
3rd= Jay Burgess Sandy Wallace Cycles 8
5th Emma Baird City of Edinburgh RC 7
6th Flora Gilles Peebles CC 3
7th Lulu Bartlett Edinburgh RC 2
  Junior   Pts
1st Gus Gilles www.bicycleworks.com 39
2nd Katie Archibald Edinburgh Racers 21
3rd Sean Hadden   15
4th Mark Stewart Spokes RT 10
5th Tom Arnstein Spokes RT 4
  Youth   Pts
1st Matthias Barnet Edinburgh RC 31
2nd Sean Flynn Edinburgh RC 24
3rd Sean Noon Edinburgh RC 12
3rd= Emma Forsyth Edinburgh RC 12
3rd= Flora Gilles Peebles CC 12
6th Lulu Bartlett Edinburgh RC 11
7th Calum Fernie Edinburgh RC 7
8th Ben Forsyth Edinburgh RC 6
9th Anna Flynn Edinburgh RC 4
10th Alex Ball West Lothian Clarion 3
11th Ryan Ewing West Lothian Clarion 2
  Sprinter League   Pts
1st Bruce Croall City of Edinburgh RC 15
2nd Graeme McBride Glasgow Wh 6
3rd Philip Trodden City of Edinburgh RC 5
3rd= Gus Gilles www.bicycleworks.com 5
5th Scott Macrae   3
6th Kenny Ayre City of Edinburgh RC 2
6th= Jesse Finch-Gnehm Capitol Velo 2
6th= Greg Brown www.dooleys-cycles.co.uk 2
6th= Martin Lonie www.dooleys-cycles.co.uk 2
6th= Callum Watson City of Edinburgh RC 2
11th Nick Yeats Musselburgh RCC 1
  Morgan Trophy – Qualification League Pts
  Keirin League – Qualification Pts
1st Bruce Croall City of Edinburgh RC 7
2nd Kenny Ayre City of Edinburgh RC 5
2nd= Martin Lonie www.dooleys-cycles.co.uk 5
4th David Martin www.bicycleworks.com 4
  Season A   Pts
1st Bruce Croall City of Edinburgh RC 51
2nd Scott Macrae   38
3rd David Martin www.bicycleworks.com 32
4th Graeme McBride Glasgow Wh 27
5th Gus Gilles www.bicycleworks.com 24
6th Ben Peacock Paisley Velo Race Team 19
7th Philip Trodden City of Edinburgh RC 17
8th Jesse Finch-Gnehm Capitol Velo 14
9th Kenny Ayre City of Edinburgh RC 12
9th= Mark Ewing West Lothian Clarion 12
11th Graham Barclay Team Leslie Bike Shop/right move windows 10
11th= Louise Haston City of Edinburgh RC 10
11th= Katie Archibald Edinburgh Racers 10
14th Jeremy Greengrass Vortex RT 9
14th= Jonathan Cosh Paisley Velo Race Team 9
16th Greg Brown www.dooleys-cycles.co.uk 8
16th= Sean Noon Edinburgh RC 8
18th Martin Lonie www.dooleys-cycles.co.uk 6
19th Derek Timmins Musselburgh RCC 5
19th= Andy Laing Musselburgh RCC 5
19th= Jay Burgess Sandy Wallace Cycles 5
19th= Ben Forsyth Edinburgh RC 5
23rd Alistair Mackintosh Musselburgh RCC 4
23rd= Chris Smart Paisley Velo Race Team 4
23rd= Tom Arnstein Spokes RT 4
26th Matthew Ball West Lothian Clarion 3
27th Jonathan Biggin Paisley Velo Race Team 2
27th= Mark Stewart Spokes RT 2
27th= Julie Dominguez West Lothian Clarion 2
27th= Emma Baird City of Edinburgh RC 2
31st Nick Yeats Musselburgh RCC 1
31st= Nathan McLachlan Glasgow Wh 1
31st= Ross Crook Edinburgh RC 1
31st= Jacob Littlejohn Edinburgh RC 1
  Season B   Pts
1st Bruce Croall City of Edinburgh RC 93
2nd David Martin www.bicycleworks.com 50
3rd Philip Trodden City of Edinburgh RC 30
3rd= Callum Watson City of Edinburgh RC 30
5th Louise Haston City of Edinburgh RC 21
6th Greg Brown www.dooleys-cycles.co.uk 18
6th= Martin Lonie www.dooleys-cycles.co.uk 18
8th Gus Gilles www.bicycleworks.com 17
9th Sean Hadden   15
10th Katie Archibald Edinburgh Racers 10
11th Jesse Finch-Gnehm Capitol Velo 9
12th Scott Macrae   8

Leave a Reply